Critics’ Choice Shower ‘The Shape of Water,’ ‘The Post,’ Netflix and HBO With Nominations

facebooktwitterpinterestlinkedintumblrmail

The Shape of WaterGuillermo del Toro’s “The Shape of Water” is shaping up to be the one to beat this awards season, receiving 14 Critics’ Choice nominations, while HBO and Netflix lead on the television side of the scoreboard.

The contenders in film and television for these 23rd annual kudos were announced on Wednesday morning, December 6, and the winners will be presented on January 11 at a live telecast on the CW Network.

The Critics’ Choice Awards have an excellent track record when it comes to predicting the Oscars. Seven of the last 10 Critics’ Choice winners for Best Picture repeated at the Academy Awards. And just last year eight out of 10 Critics’ Choice nominees for Best Picture ended up with Oscar noms in the top category. The previous year eight out of 11 Critics’ Choice nominees ended up with Oscar bids.

Here is the complete list of nominations:

BEST PICTURE
“The Big Sick”
“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”

“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Get Out”
“Lady Bird”

“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR
Timothée Chalamet – “Call Me by Your Name”
James Franco – “The Disaster Artist”
Jake Gyllenhaal – “Stronger”
Tom Hanks – “The Post”
Daniel Kaluuya – Get Out”
Daniel Day-Lewis – “Phantom Thread”
Gary Oldman – “Darkest Hour”

BEST ACTRESS
Jessica Chastain – “Molly’s Game”
Sally Hawkins – “The Shape of Water”
Frances McDormand – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie – “I, Tonya”
Saoirse Ronan – “Lady Bird”
Meryl Streep – “The Post”

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – “The Florida Project”
Armie Hammer – “Call Me By Your Name”
Richard Jenkins – “The Shape of Water”
Sam Rockwell – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Patrick Stewart – “Logan”
Michael Stuhlbarg – “Call Me by Your Name”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige – “Mudbound”
Hong Chau – “Downsizing”
Tiffany Haddish – “Girls Trip”
Holly Hunter – “The Big Sick”
Allison Janney – “I, Tonya”
Laurie Metcalf – “Lady Bird”
Octavia Spencer – “The Shape of Water”

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Mckenna Grace – “Gifted”
Dafne Keen – “Logan”
Brooklynn Prince – “The Florida Project”
Millicent Simmonds – “Wonderstruck”
Jacob Tremblay – “Wonder”

BEST ACTING ENSEMBLE
“Dunkirk”
“Lady Bird”
“Mudbound”
“The Post”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro – “The Shape of Water”
Greta Gerwig – “Lady Bird”
Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Christopher Nolan – “Dunkirk”
Luca Guadagnino – “Call Me By Your Name”
Jordan Peele – “Get Out”
Steven Spielberg – “The Post”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – “The Shape of Water”
Greta Gerwig – “Lady Bird”
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – “The Big Sick”
Liz Hannah and Josh Singer – “The Post”
Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Jordan Peele – “Get Out”

BEST ADAPTED SCREENPLAY
James Ivory – “Call Me by Your Name”
Scott Neustadter and Michael H. Weber – “The Disaster Artist”
Dee Rees and Virgil Williams – “Mudbound”
Aaron Sorkin – “Molly’s Game”
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – “Wonder”

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins – “Blade Runner 2049”
Hoyte van Hoytema – “Dunkirk”
Dan Laustsen – “The Shape of Water”
Rachel Morrison – “Mudbound”
Sayombhu Mukdeeprom – “Call Me By Your Name”

BEST PRODUCTION DESIGN
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – “The Shape of Water”
Jim Clay, Rebecca Alleway – “Murder on the Orient Express”
Nathan Crowley, Gary Fettis – “Dunkirk”
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – “Blade Runner 2049”
Sarah Greenwood, Katie Spencer – “Beauty and the Beast”
Mark Tildesley, Véronique Melery – “Phantom Thread”

BEST EDITING
Michael Kahn, Sarah Broshar – “The Post”
Paul Machliss, Jonathan Amos – “Baby Driver”
Lee Smith – “Dunkirk”
Joe Walker – “Blade Runner 2049”
Sidney Wolinsky – “The Shape of Water”

BEST COSTUME DESIGN
Renée April – “Blade Runner 2049”
Mark Bridges – “Phantom Thread”
Jacqueline Durran – “Beauty and the Beast”
Lindy Hemming – “Wonder Woman”
Luis Sequeira – “The Shape of Water”

BEST HAIR AND MAKEUP
“Beauty and the Beast”
“Darkest Hour”
“I, Tonya”
“The Shape of Water”
“Wonder”

BEST VISUAL EFFECTS
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“Thor: Ragnarok”
“War for the Planet of the Apes”
“Wonder Woman”

BEST ANIMATED FEATURE
“The Breadwinner”
“Coco”
“Despicable Me 3”
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”

BEST ACTION MOVIE
“Baby Driver”
“Logan”
“Thor: Ragnarok”
“War for the Planet of the Apes”
“Wonder Woman”

BEST COMEDY
“The Big Sick”
“The Disaster Artist”
“Girls Trip”
“I, Tonya”
“Lady Bird”

BEST ACTOR IN A COMEDY
Steve Carell – “Battle of the Sexes”
James Franco – “The Disaster Artist”
Chris Hemsworth – “Thor: Ragnarok”
Kumail Nanjiani – “The Big Sick”
Adam Sandler – “The Meyerowitz Stories”

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Tiffany Haddish – “Girls Trip”
Zoe Kazan – “The Big Sick”
Margot Robbie – “I, Tonya”
Saoirse Ronan – “Lady Bird”
Emma Stone – “Battle of the Sexes”

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
“Blade Runner 2049”
“Get Out”
“It”
“The Shape of Water”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“BPM (Beats Per Minute)”
“A Fantastic Woman”
“First They Killed My Father”
“In the Fade”
“The Square”
“Thelma”

BEST SONG
“Evermore” – “Beauty and the Beast”
“Mystery of Love” – “Call Me By Your Name”
“Remember Me” – “Coco”
“Stand Up for Something” – “Marshall”
“This Is Me” – “The Greatest Showman”

BEST SCORE
Alexandre Desplat – “The Shape of Water”
Jonny Greenwood – “Phantom Thread”
Dario Marianelli – “Darkest Hour”
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – “Blade Runner 2049”
John Williams – “The Post”
Hans Zimmer – “Dunkirk”

 

BEST DRAMA SERIES
American Gods (Starz)
The Crown (Netflix)
Game of Thrones (HBO)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Stranger Things (Netflix)
This Is Us (NBC)

BEST DRAMA ACTOR
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)
Ian McShane – American Gods (Starz)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)

BEST DRAMA ACTRESS
Caitriona Balfe – Outlander (Starz)
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Claire Foy – The Crown (Netflix)
Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Robin Wright – House of Cards (Netflix)

BEST DRAMA SUPPORTING ACTOR
Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
David Harbour – Stranger Things (Netflix)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Michael McKean – Better Call Saul (AMC)

BEST DRAMA SUPPORTING ACTRESS
Gillian Anderson – American Gods (Starz)
Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)
Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)
Chrissy Metz – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES
The Big Bang Theory (CBS)
Black-ish (ABC)
GLOW (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Modern Family (ABC)
Patriot (Amazon)

BEST COMEDY ACTOR
Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
Aziz Ansari – Master of None (Netflix)
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Ted Danson – The Good Place (NBC)
Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)
Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)

BEST COMEDY ACTRESS
Kristen Bell – The Good Place (NBC)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Sutton Foster – Younger (TV Land)
Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)

BEST COMEDY SUPPORTING ACTOR
Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Walton Goggins – Vice Principals (HBO)
Sean Hayes – Will & Grace (NBC)
Marc Maron – GLOW (Netflix)
Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)
Ed O’Neill – Modern Family (ABC)

BEST COMEDY SUPPORTING ACTRESS
Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

BEST LIMITED SERIES
American Vandal (Netflix)
Big Little Lies (HBO)
Fargo (FX)
Feud: Bette and Joan (FX)
Godless (Netflix)
The Long Road Home (National Geographic)

BEST TV MOVIE
Flint (Lifetime)
I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
Sherlock: The Lying Detective (PBS)
The Wizard of Lies (HBO)

BEST TV MOVIE OR LIMITED SERIES ACTOR
Jeff Daniels – Godless (Netflix)
Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)
Ewan McGregor – Fargo (FX)
Jack O’Connell – Godless (Netflix)
Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)
Bill Pullman – The Sinner (USA)
Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)

BEST TV MOVIE OR LIMITED SERIES ACTRESS
Jessica Biel – The Sinner (USA)
Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
Carrie Coon – Fargo (FX)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX)
Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)

BEST TV MOVIE OR LIMITED SERIES SUPPORTING ACTOR
Johnny Flynn – Genius (National Geographic)
Benito Martinez – American Crime (ABC)
Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX)
Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO)
David Thewlis – Fargo (FX)
Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX)

BEST TV MOVIE OR LIMITED SERIES SUPPORTING ACTRESS
Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX)
Regina King – American Crime (ABC)
Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)
Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)

 

BEST ANIMATED SERIES
Archer (FX)
Bob’s Burgers (FOX)
BoJack Horseman (Netflix)
Danger & Eggs (Amazon)
Rick and Morty (Adult Swim)
The Simpsons (FOX)

BEST REALITY COMPETITION SERIES
America’s Got Talent (NBC)
Chopped (Food Network)
Dancing with the Stars (ABC)
Project Runway (Lifetime)
RuPaul’s Drag Race (VH1)
The Voice (NBC)

BEST STRUCTURED REALITY SERIES
The Carbonaro Effect (truTV)
Fixer Upper (HGTV)
The Profit (CNBC)
Shark Tank (ABC)
Undercover Boss (CBS)
Who Do You Think You Are? (TLC)

BEST UNSTRUCTURED REALITY SERIES
Born This Way (A&E)
Ice Road Truckers (History)
Intervention (A&E)
Live PD (A&E)
Ride with Norman Reedus (AMC)
Teen Mom (MTV)

BEST REALITY SHOW HOST
Ted Allen – Chopped (Food Network)
Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC)
Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)
Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX)
Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (VH1)

BEST TALK SHOW
Ellen (NBC)
Harry (Syndicated)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Late Late Show with James Corden (CBS)
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)

 

facebooktwitterpinterestlinkedintumblrmail

Author: Hillary Atkin

Share This Post On

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Complete CAPTCHA to comment